Kandidátský projev Eduarda Huliciuse na sjezdu v Olomouci 2013

Kandidátský projev Eduarda Huliciuse na sjezdu v Olomouci 2013

25.6.2013 11:40:20

Videozáznam projevu zde

Vážení delegáti a delegátky, milí bratři a vážené sestry,
dovolte mi popřát vám dobrý den a dobrou chuť, pokud právě jíte vafli.
Jako od prvního z řečníků ranního pásma ode mě nejspíš očekáváte, že k vám budu mluvit o Evropě, o EU a o jednoduchých plánech a programech, které vám slíbím splnit.


 

S tím mám ale problém. Po 10 letech v Bruselu totiž vím, jak těžké a nesprávné je jednouše mluvit o něčem tak složitém a komplexním, jako je Evropská unie a celý integrační projekt, když vím jak veliké a závratně náročné téma to je.

Mohl bych říci jednoduše – „Musíme bojovat proti neřízené imigraci“, ale to nejde, když vím, nejen že příští týden bude Evropský parlament hlasovat o „Azylovém balíčku“ předpisů, včetně Dublinu III, o jednotné vízové a azylové politice, ale dokonce i vím, co je obsahem tohoto balíčku a jak obtížné bylo jednání a slaďování pozic mezi členskými státy a politickými proudy.

Na rozměrech a složitosti Unie je ale i něco - pro nás - pozitivního. V EU žije 500 milionů lidí. 36 % z nich, teoreticky tedy reprezentujících 180 milionů, dalo ve volbách v roce 2009 důvěru poslancům Evropské lidové strany. Lidové strany, bratři a sestry. My jsme součástí největší evropské politické rodiny, rodiny, která zastupuje 180 milionů lidí a která určovala, určuje a bude určovat to, jak Evropa vypadá a jak bude vypadat. My jsme součástí evropského politického a veřejného proudu. Jednoho ze tří tradičních politických směrů západního světa. Nemusíme se stydět za to, že se nám v roce 2010 nedařilo. A nemusíme také brát rady od někoho, koho volilo „jen“ 2,5 milionu voličů...

Vážení delegáti, stojím před vámi i proto, abych se představil a řekl, co nabízím já osobně naší kandidátce. Nabízím podporu věcnou, podporu zkušeností a podporu energie.

To nejhezčí heslo, které KDU-ČSL v minulosti měla, byla „Klidná síla“ - a síla je fyzikální termín, který potřebuje energii. Klidná síla - to chce i energii, nadšení a vůli k úspěchu, kterou nabízím.

Chci se podílet na kampani pozitivní, sebevědomé, důvěryhodné a srozumitelné.

Do politiky ale patří nejen fakta a technické termíny, ale i emoce. A nejdůležitější emocí je láska.

Včera jsem si uvědomil, sestry a bratři, jak důležitou emocí pro KDU-ČSL je právě láska. Řada kandidátů se zde i na krajských konferencích, kterých jsem se účastnil, zmiňovala o tom, kolik mají synů a dcer - 3, 5, 6... Je to něco, co na sjezdech jiných stran nezní. A já přemýšlel o tom, proč je pro nás i naši politiku rodina tak důležitá. Kdo má rodinu, ten přemýšlí jinak o odpovědnosti, musí být dobrým manažerem a plánovačem - a hlavně je naplněn láskou.

Přátelé, i já miluji svou ženu, svého syna a miluji i naši vlast, což si připomínám při každé jízdě po našich krásných krajích a což vím díky bruselské perspektivě.

I kvůli této lásce nabízím vám všem i našim spoluobčanům svou službu.

Sestry a bratři, v příštích měsících už nepůjde o to přesvědčit vás a další spolustraníky, ale voliče. A voličům budeme muset neustále připomínat jednu věc - 2 poslanci zvolení v roce 2009 na kandidátce KDU-ČSL dělají v Evropském parlamentu stejný objem práce jako zbývajících 20 poslanců z ČR! To musíme neustále opakovat. KDU-ČSL je značka kvality - a zvolí-li naši spoluobčané 10 poslanců KDU-ČSL, budou tito pracovat jako 100 europoslanců! Více než má dnes německý spolek. To musí voliči vědět!

Pojďme se společně podílet na vytvoření takové vlny nadšení a podpory, aby na jaře vynesla naše zástupce do PSP a EP a byla tak velká a silná, aby na podzim vynesla do křesel i stovky starostů a aspoň deset senátorů za KDU-ČSL!

Na mém letáčku vás prosím o váš druhý hlas. Je tedy správné, abych vysvětlil, jak to myslím a komu byste měli podle mě dát svůj hlas první. Kandidátku KDU-ČSL úspěšně již dvakrát vedla žena. Žena v čele je dobrým vyvážením ostatních stran, které budou mít tradiční mužské lídry, a já jsem rád, že mezi námi 10 kandidáty jsou hned dvě ženy, Marie Jílková a Michaela Šojdrová. Myslím, že by bylo dobře, kdyby KDU-ČSL pokračovala v tradici, že do Evropského parlamentu jí dovede žena.

Bratři a sestry, děkuji vám za pozornost a Bůh provázej vaši volbu i vaši cestu domů.Platí přednesená verze projevu


 
Sdílet článek:Přidat k Yahoo Bookmarks Přidat k Facebook Přidat k Delicious Přidat k Twitter Přidat k StumbleUpon Přidat k MySpace Přidat k Google Bookmarks

Facebook