Kandidátský projev Pavla Bělobrádka na sjezdu v Olomouci 2013

Kandidátský projev Pavla Bělobrádka na sjezdu v Olomouci 2013

8.6.2013 12:53:06

Videozáznam projevu zde

Milé sestry, vážení bratři. Dámy a pánové.

Je čas: přivést KDU-ČSL zpět do sněmovny. Sněmovna má přenášet vůli lidu do právního systému. Bohužel jsme svědky často něčeho úplně jiného. To, že křesťansko-demokratická politika v poslanecké sněmovně chybí, je snad už jasné většině národa... Myslím si, že je skutečně na čase, abychom se vrátili tam, kam patříme, zpátky do poslanecké sněmovny.

 

 

Je čas realizovat vlastní program, a ne uskutečňovat program jiných stran tím, že s nimi budeme vládnout. Je jasné, že KDU-ČSL musí jednoznačně trvat na svém programu a dělat programové kompromisy jen tam, kde je to skutečně možné, ovšem nesmí slevit ze svých principů. Ono Šrámkovo „být při tom“ mělo smysl v turbulentní době První republiky, kdy žádná vláda nevydržela celé funkční období, kdy zde byly německé strany, slovenské strany, bylo to velmi složité. Luxovo a „tvořit to“, které se k tomu přidalo v 90. letech, v době, kdy jsme museli ukázat, že tady existuje evropská křesťanskodemokratická politika, která se odlišuje od neoliberálního přístupu volného trhu, která obsahuje přirozenou subsidiaritu, a obsahuje tím pádem i nekolektivistickou solidaritu. Když nebude možné prosadit všechny naše priority, raději do vlády nepůjdeme. Šrámkovo „být při tom“ Luxovo „ale tvořit to“ je třeba doplnit - ne za každou cenu. Ne za cenu ústupků v našich ideových a zásadních cílech.

Je tedy čas na skutečnou moderní křesťanskodemokratickou a lidovou politiku. Čitelnou, sebevědomou a zásadovou. Nejsme dokonalí, děláme chyby, nejsme svatí, selháváme, ale snažíme se o obecné dobro a blaho společnosti. Jsme připraveni převzít vládní odpovědnost. Ale nikoli za cenu rezignace na základní principy naší politiky.


Jde nám o jedno. O poctivou správu země. Každý občan je předmětem našeho zájmu. Každý člověk má svoji důstojnost! Jde nám o dobro celku, ale viděno křesťanským personalismem, vidíme jedinečnost každého člověka. Odmítáme to, co nám současná pravice a levice nabízí, štvát proti sobě bohaté a chudé, staré a mladé, zdravé a nemocné, zaměstnance a živnostníky apod. Je nutné spojovat!

Moderní KDU-ČSL nerezignuje na hodnoty, které zastává již téměř sto let a které jsou moderní již přes dvě tisíciletí a mnohé jsou věčné. Možná je nezastává většina společnosti, ale pravda se nedá odhlasovat! Ta prostě existuje. My je musíme přiblížit lidem srozumitelným způsobem a přesvědčit je, že hodnoty, které zastáváme, jsou prostě správné. Ať to jsou lidé věřící nebo nevěřící, hlavně když jsou slušní a myslící! Chtěl bych, abychom byli stranou všech lidí dobré vůle, kteří jsou zodpovědní, solidární a pracovití, a když třeba nemohou vydat takové výkony jako někteří jiní, tak podávají maximum z toho, co mohou (každý podle svého). Nejsme stranou pouze křesťanů pro křesťany, ale třetí politickou silou, která odmítá levicový populismus a závist i pravicový individualismus a sobectví. Musíme se jasně vymezit proti tomu, co nám mnozí stále podsouvají. Tomu, že jsou tady jenom 2 možnosti, nalevo, nebo napravo. Je tady křesťanská demokracie! Jsme tady pro všechny, kteří vyznávají tvrdou práci, skromnost, rodinu a solidaritu se slabšími.


Sestry a bratři.

V modernizaci jsme urazili kus cesty, stejně i v prezentování naší politiky. Že máme kvalitní politiky a dobrý program, je jedna věc. Ta druhá je, kdo o tom ví? Jistě není náhodou, že výzkum MU Brno prokázal, že KDU-ČSL v krajských a senátních volbách byla ve využití nových médií a internetu nejaktivnější strana ze všech.
Je čas vám říci, jakou stranu chci vést a přivést zpět do sněmovny:

Chci takovou, kde členové předsednictva budou pracovat na 100 % ve prospěch strany. V současné situaci je to časově náročný a drahý koníček (protože to dělají kromě mne a generálního sekretáře ve svém volném čase), ale jinak to zatím nejde. Každý si musí dobýt svoji autoritu nikoli zvolením, ale svojí stálou, kvalitní a kompetentní prací.
Takovou stranu, kde členové CV budou na jednání jezdit. A nejen to! Budou na zasedání jezdit připraveni a budou ochotni a schopni si odvézt i úkoly, které budou plnit. Každý z kandidátů do CV by měl představit, které odbornosti je schopen se věnovat. Potřebujeme intimně spojit politickou a odbornou složku strany.
Takovou stranu, jejíž předseda, odborné komise i členové budou rovnocennými partnery (kvalitními oponenty) ministerstvům a stínovým vládám.
Takovou, že si každý zaměstnanec uvědomí, že pro stranu je třeba podávat odpovídající výkony.
Takovou stranu, kde si každý uvědomí, že vnitrostranické vzdělávání není fráze, ale nutnost pro každého. Jen tak obstojíme v diskusích v rodinách, na ulici nebo v zastupitelstvech a parlamentu.
Takovou, kde vnitrostranická diskuse není zdrojem trpkosti, ale motorem povzbuzení a kvasem.
Takovou, kde potáhneme nejen za stejný provaz, ale i za stejný konec provazu.

Je třeba jít společně vpřed za jedním cílem.
Potřebujeme tým. A chci vás poprosit, abyste mi dali mandát nejen nést odpovědnost, ale i pravomoci. Konečně je to moje zodpovědnost, jak dopadneme.
Buďme hrdí, že jsme křesťanští demokraté! Buďme hrdí na to, že máme historii, že nejsme žádné rychlokvašky ani účelová sdružení pro získávání co největšího kusu z toho mocenského balíku. Nedovolme, aby alternativou k vládě ODS a TOP 09 byly ČSSD a KSČM, které společně spolupracují v krajích a chystají se na to i ve vládě. Hlasy z jejich řad o tom, že minulý režim byl dokonce lepší než současný, že nebyl totalitou apod., jsou pro nás nepřijatelné. Alternativou k současné vládě není nástup extrémistů. Tou je konzervativní politika solidárního pravého středu, kterou KDU-ČSL musí být.

Máme své mučedníky, ale také kolaboranty. Jsme si toho vědomi, ale svoji historii, ve které máme světlé i slabé stránky, nezkreslujeme. Krev a práce našich předchůdců nás opravňuje k hrdosti a je pro nás závazkem pokračovat v jejich boji za spravedlnost a svobodu. Hanba za naše zrádce nás nutí k pokoře a vědomí nedokonalosti. Nejsme svatí a děláme chyby. Přesto musíme usilovat o budování obecného blaha naší společnosti. Je to náš cíl, je to naše vize a je to náš závazek předcházejícím generacím, kterým v tom bránily války a totalitní režimy. My teď máme ve svobodné zemi prostor tuto politiku realizovat. Pojďme společně do toho, věřím, že to dokážeme! Lidé této země si takovou pracovitou a nesobeckou politiku zaslouží.

Zdař Bůh!

 
Sdílet článek:Přidat k Yahoo Bookmarks Přidat k Facebook Přidat k Delicious Přidat k Twitter Přidat k StumbleUpon Přidat k MySpace Přidat k Google Bookmarks

Facebook